“B.ka Sardı”

2 gün önce bir arkadaşımla muhabbet ediyorduk. Muhabbet sırasında hal hatır sorduktan sonra işlerin nasıl olduğunu sordum. Bu soruya aldığım cevap az çok beklediğim gibi olsa da, biraz şaşırttı.

Aldığım cevap “İyice b.ka sardı, diğer arkadaşta kavga etmeye başladı” şeklindeydi.

Şurada ve şurada ekip ruhundan, ekibe zarar veren şeylerden ve ekibin içinde olması gereken bazı kriterlerden bahsetmiştim. Ekip içinde bir kişinin başlattığı huzursuzluk, bütün ekibi rahatsız ettiği gibi ekip ruhunun, verimli çalışmanın, kaliteli işler çıkartmanın temellerine dinamit koymaktan farklı değildir.

Arkadaşımın yaşadığı sıkıntının temel nedenlerine baktığımda;

  • İletişimsizlik,
  • Takım içerisinde takım oluşması ve takımcıkların çekişmesi,
  • Başkasının işini sahiplenmek,
  • Üstünlük taslama, böbürlenme sevdası

gibi takım içinde olmaması gereken etmenlerin olduğunu gözlemliyorum.

İletişimsizlik
İletişimsizlik hayatın her aşamasında sıkıntı olduğu gibi, işyerinde de en büyük sorunlardan biridir. Kimse sıkıntısı olduğunda problemi çözmek için konuşup iletişime geçmiyorsa, bir süre sonra bu sıkıntılar farklı yollardan gün yüzüne çıkıp bireysel sıkıntı yerine ekipsel sıkıntıya dönüşüyor.

takım-çalışması

Sorun büyümeden, en başındayken sıkıntıyı dile getirmek ve bunu çözmeye çalışmak gerek bireylerin gerekse ekip liderinin en öncelikli görevi olması lazımdır.

Takım İçi Gruplaşma
İnsanlar arasında günlük hayatta okul, işyeri, apartman sakinleri vb. yerlerde herkes birbiriyle çok yakın, samimi olmak zorunda değildir. Her insan haliyle iyi anlaştığı kişilerle yakın olur ve onlarla iletişimini daha samimi sürdürür. İşyerlerinde de bu gibi gruplaşmaların olması doğaldır. Bu gibi gruplaşma daha iyi anlaşan insanların daha iyi, daha verimli iş çıkarmasını da doğurabilir. Fakat bu gruplaşma bir çekişmeye, takım arkadaşına cephe almaya, arkasından iş yapmaya dönüşürse, bu gruplaşma takımın mutsuz, verimsiz olmasına neden olur ve sonuç olarak takımın dağılması gibi sonuçlara yol açar.

Başkasının İşini Sahiplenme
Çoğu zaman büyük projelerde takım içerisinde iş bölümü yapılır. Herkes işin bir ucundan tutarak ortaya projeyi çıkartır ve bu yapılan çalışmada herkesin emeği vardır. Kimisi projeye sadece virgül kadar katkı yapmıştır, kimisi projenin belkemiğini oluşturmuştur. Fakat herkesin o projede emeği vardır.

Ortaya çıkan projeyi veya bir işi ekip yerine kendine mal edersen orada kavga çıkar. Yapılan projenin detaylarına hakim olan ekibin yapısını bilen insanlara “Bu işi ben yaptım” dersen, bu kişi/kişiler projeye kimin ne kadar emek verdiğini, katkıda bulunduğunu bilir ve ona göre emeği geçen herkese gerekli saygıyı/özeni gösterir fakat detaya hakim olmayan kimselere “bu işi bitirdim” dersen diğer çalışanların emeği, katkısı o proje için bir hiç olur o kişinin gözünde.

Bir de 2. bir durum vardır ki bu en kötüsü. Projeye katkısı olmadığı halde “bu işi bitirdim” deyip işi sahiplenmek vardır ki bunun sonuçlarını siz tahmin edin 🙂

Böbürlenme Sevdası
Çoğu zaman üstünlük taslama gereksinimini, böbürlenme durumunu kişilikle bağdaştırmışımdır. Kişiliği tam olarak oturmayan kimselerde başkalarına üstünlük kurma, ortamın hakimi gibi gözükme sevdası baş gösterir. Bu gibi bir ihtiyaç genellikle insanların ezik kaldığı konularda, içindeki önemsenmek duygusunun bir sonucu olarak çıkar.

Bir işte iyiyseniz zaten size saygı duyulacak ve hak ettiğiniz takdiri toplayacaksınız. Asıl odaklanmanız gereken, sizi birilerinin takdir etmesinden çok işinizi iyi yaptığınız ve hakkını verdiğiniz duygusunu içinizde taşımanızdır.

İşinizi iyi yaptıktan sonra alacağınız en ufak bir takdir ve tebrik, verdiğiniz emeğin karşılığı olarak çoğu zaman sizi tatmin edecektir. Suni bir takdir-tebrik gerçeği karşısında eriyip yok olacaktır.

Aşağıdaki kısa videoda bir takımın zorluklar karşısında kenetlenip başarıya ulaşmasına dair videoyu izleyerek, yaptığı işe olan tutkularını ve bu tutkularının peşinden takım olarak başarıya gidiş öykülerini izleyebilirsiniz.


Bir kaleyi en iyi içeriden yıkabilirsiniz. Bu yüzden takımınız içindeki bağ kuvvetliyse, dışarıdan gelen olumsuzluklara/zorluklara dayanma gücünüz daha da çok olacaktır. Yukarıda saydığım olumsuzlar gibi bazı olumsuzlukları giderdiğinizde/giderildiğinde ekibinize ve şirketinize olan bağlılığınız, aidiyetiniz artacaktır.

Ekibinizde huzur, mutluluk ve verimli çalışma ortamı da bütün çabalarınıza rağmen kalmamışsa söyleyecek tek söz vardır:
Tebdili mekanda ferahlık vardır.