Değişim Üzerine…

change_tagIf you do not change, you can become extinct” diye geçer Spencer Johnson‘un “Who Moved My Cheese?” isimli kitabında. “Eğer değişmezsen, Neslin tükenebilir.

Yenilik ve Değişim…
Değişimin, kendini yenilemenin ne kadar önemli olduğunu anlatır bu cümle. Hayattaki değişimler çoğu zaman kaçınılmazdır. Siz istemeseniz bile gelir sizi bulur bu değişim süreci, ortamı. Önemli olan bu değişim sürecine kendinizi ne kadar adapte ettiğiniz, ve bu süreçten ne kadar faydalandığınızdır.

Çoğu kimse için değişim süreci zordur. Yeni şeyler öğrenmek, rahat ortamlarından sıyrılıp yeni şeylere adapta olmaya çalışmak, farklı ortamlar, farklı insanlarla muhatap olmak, hayatlarına yeniden yön vermek için belirsizliğin içine düşmek istemez çoğu insan. Belirsizlik çoğu zaman korkutur insanları. Çoğu insan değişimin hayatlarında, kariyerlerinde negatif bir etki bırakacağını düşünür. Çünkü Değişim sürecindeki her bir aşama ekstra zaman, ekstra zorluk ve ekstra çaba gerektirir ve bu değişime ayak uyduramayacağı hissine kapılır.

Yenilik ve değişim sürecinde kendini neyin beklediğini bilmediğiniz bir yola girmek birazcık cesaret, biraz açık fikirlilik, ve birazda istek ister. Kendinde yeterli cesareti, isteği gören ve değişime açık fikirle yaklaşan insanların çoğu bu değişimden pozitif olarak faydalanır. Değişimin getirdiği gelişimden, tecrübeden kendine gerekli katkıyı sağlar.

Değişim Neden Güzeldir?

change

  • Değişim bir fırsattır. Hayatta her zaman önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirmek lazımdır.
  • Değişimde adrenalin vardır ve seni her zaman ileri götürmeye, mücadele etmeye zorlar.
  • Değişim hayatta bir maceraya çıkmaktır. Yeniliklere adapte olmak ve gelecekteki yeni değişimlerde tecrübe demektir.
  • Değişim esneklik demektir. Yeni şeylere karşı inatçı olmayı, direnç göstermeyi azaltır ve farklı ortamlara, yeni insanlara, yeni tecrübelere kolay adapte olmanı sağlar.
  • Değişim insanı daha bilgili yapar. Hayatında hiç yeni bir şey olmazsa, hiç yeni bir şey öğrenemeyeceksin, yeni tecrübeler kazanamayacaksın demektir. Gelen her bir yenilik seni geçmişinden biraz daha zeki, biraz daha bilgili yapar.
  • Değişim hayatta her şeyin mümkün olduğunu gösterir. Gördüğünüz, yaşadığınız her bir değişim size hayatta her şeyin değişebileceği, aynı kalmayacağı ve bu yönde cesur olmanız gerektiğini gösterir.

Kısacası değişim insanı türünün tek örneği olmaktan kurtarır 🙂

Peki sizce değişim güzel midir ve neden güzeldir?

One thought on “Değişim Üzerine…

  1. Bugün hayatımızı kolaylaştıran hangi ürün ve servise baksak, medeniyetleri ileri götüren hangi harekete baksak değişimi hayat felsefis haline getirmiş bir çılgının eserini görürüz. Diğerleri plaza katının sıcak ve güvenli ortamını terk etmeyi aklından bile geçirmezken aklı hep dışarıda olan delileri iş yerinizde görürseniz iyi davranın. Yakında hayatınızı kolaylaştırcacak bir değişim peşindedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.