Ekip Ruhu Bileşenleri

Yaptığınız işte başarıya ulaşmak istiyorsanız, mutlaka iyi bir ekip kurmanız gerekmektedir. Ekip ruhuna yatkın kişilerle girişeceğiniz işler, çok başarılı fakat bireyselliği ön plana çıkaran kişilerle girişeceğiniz işlere oranla daha başarılı olma ihtimali yüksektir.

Peki nedir bu ekip ruhu? Neden bu kadar önemlidir?

En az iki kişiden oluşan bir grubun ortak bir başarı için, ortak çalışma grubu içinde beraber uyum içinde çalışmasıdır ekip ruhu. Ekibin her bir bireyi ekip ruhu sayesinde birbirlerini tamamlayarak, birbirlerinin eksikleri tamamlayarak ekibi daha başarılı yapmak için uğraşırlar. Ekip/Takım Ruhu ekibin sağlıklı devam etmesi, başarıya ulaşması ve kaliteli işler çıkartabilmesi açısından çok önemli bir kavramdır.

team_spirit

Ekibin/takımın ruhunu oluşturan en önemli etmen, “ben değil biz kavramını” her bir takım üyesinin benimsemesidir. Gelen problemlere, yapılacak geliştirmelere bizim işimiz mentalitesi ekipte hem sorumluluk bilincini, hem de işi sahiplenme bilincini artırarak başarı da önemli rol oynar. Ekipten herhangi birisi “benim işim değil, bana ne” demeye başladığı anda, ya da yaşanan aksaklıklarda elini taşın altına koymazsa, sadece başarılarda kendini ön plana çıkarmaya çalışıyorsa ekip ruhu çoktan çatırdamaya başlamış demektir.
Başarılarda “ben yaptım“, başarısızlıklarda “orasıyla diğer eleman ilgilenmişti benim bir bilgim yok demek” ekibin ruhuna zarar verdiği gibi, diğer ekip ruhuyla çalışan insanların motivasyonunu, ekibe olan inancını yitirip, bireyselliğe yönelmesinde en önemli unsur olarak göze çarpar.

Ekipte hepkes aynı bilgi ve beceri seviyesine sahip olmayacağı çok aşikar bir durumdur. Fakat bu her bir birey için büyük bir avantaj olarak görülmelidir. Daha tecrübeli ekip üyelerinden tavsiye alıp, onların bilgisiyle kendi yorumunu birleştirerek yapılan işlerin daha hızlı ilerlemesi sağlanabilir. Fakat ekip içinde kendi bildiğinde inat eden, gelen tavsiyelere kulak asmayan kimselerin çok olması ekibin paylaşımcılığını körelteceğinden yine ekip ruhuna zarar veren bir önemli etmendir.

www.outdoorturk.com.tr/'den alınmıştır
www.outdoorturk.com.tr’den alınmıştır

Ekibin bir dişli çark olduğu unutulmamalı, bütünü beraber oluşturduklarından başarıya da beraber ulaşacakları düşüncesi hakim olmalıdır. Bu yüzden de birbirine karşı saygılı olmaları, diğer üyeleri de kendi gibi görmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda ekip içerisindeki iletişim problemlerinin de giderilmesi gerekmektedir. İletişim problemleri bazen kişilerin üslup ve tarzlarından kaynaklanmaktadır. Herkes, samimiyeti veya kendisine ait özel durumları belirli çerçevelerde paylaşmak isteyebilir veya istemez. Yardım talep ederken samimi olduğunuz bir arkadaşınızla “şunu bana anlat” diyebilirsiniz, fakat herkese aynı şekilde söyleyemezsiniz. Bu yüzden de üslubunuza dikkat etmeniz gerekir.

Ekibinizin yapısına göre değişime açık olmanız gerekir. Ekibiniz bir Ar-Ge ekibi olduğunu düşünün. Geliştirdiğiniz projelerde 5-10 yıl önceki teknolojiyi kullanıyorsanız, ki bu teknoloji firmalarındaki ekiplerde intihar demektir, büyük bir hatanın içerisindesiniz demektir ve esnek olmayan, kendini geliştirmeyen bir ekiple fazla ilerleme şansınız olamaz. (Bireysel ve kurumsal gelişim için geçerlidir.)

Spor programlarında duymuşsunuzdur “Teknik Direktörü tatlı bir telaş aldı“, “Forma savaşı kızıştı“,”Tatlı Rekabet” terimlerini, eğer bir takımda aynı pozisyonda bir çok alternatif varsa ve hepsi formdaysa. Bu ekipte herkes elinden geleni yapmak için hem formda, hem de isteklidir. Buradaki fark şudur; herkes birbiriyle takımın başarısı için rekabet eder, birbirlerinin önüne geçmek veya kişisel başarı için değil. Zarar veren rekabete açık kişilerin ekibe dahil edilmemesi veya ekipten uzaklaştırılması ekip için gereklidir.

İnsanların yapısında bir yerlere ait olma duygusu mevcuttur. İş yerlerinde de bir ekibe bağlı olmak bu aidiyet duygusunu hissettirir ve bu ekiple bir iş başarıldığında beraber başardık duygusunun yaşanmasını sağlar. Bu yüzden bağlı bulunduğunuz ekibe saygı duyun. Bir şeyi de aklınızdan çıkartmayın; birlikten kuvvet doğar.

2 thoughts on “Ekip Ruhu Bileşenleri

  1. Kardesim guzel yazilarini devam ettirmeni bekliyoruz.
    Takip ediyoruz okuyoruz.
    Aklimizdasin.
    Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.