Gereklilik, Yeterlilik ve Farkındalık

gereklilikTeknolojinin de hayatımıza girip hızlı bir şekilde baş köşeyi almasıyla günümüz iş dünyasında klasik iş şekillerinin değiştiğini hepimiz gözlemlemekteyiz. Gerek şirketler, gerekse çalışanlar bu değişime ayak uydurmak için işin gerekliliklerini çok iyi bir şekilde hazmedip hızlı bir şekilde değişime ayak uydurma çabası içindeler. Her iki yönden baktığımızda, şirketler sektörün gerekliliklerini yerine getiremediklerinde yavaş yavaş piyasadan silinirlerken, çalışanlarsa işin gerekliliklerini yerine getirmediklerinde o şirketteki iş hayatının sonuna yaklaşmak zorunda kalmaktalar.

Başarıyı yakalamak için artık firmalar sektörün bugünkü gerekliliklerini iyi analiz edip, gelecek için gereklilikleri araştırıp tahmin ederek bu yönde aksiyon almaktalar. Yine bireysel alanda insanlar çalıştığı sektörün veya pozisyonun 3-5 sene içerisinde ne yöne gideceğini araştırarak, veya yapılmış araştırmaları takip ederek bugünkü ve gelecekteki gerekliliklere göre hareket etmekteler.

yeterlilikHemen hemen herkes işin gerekliliğine göre kendini donatmaya, bilgi, ilgi ve becerilerine yeni şeyler katmak için uğraşır. İşte burada yeterlilik fonksiyonu devreye girer. Şöyle ki, firmalar ve bireyler kendi yeterliliklerini sorgulayıp sektörün/ pozisyonun gerekliliklerine göre yeterlilik aksiyonları almaya başlar, başlamalıdır. Örneğin; fiziksel mağazası olan bir firma, bulunduğu sektör bu yönde bir atılım içerisindeyse, gerekli yatırımları yaparak sanal mağaza üzerine girişimde bulunabilir. Sektör böyle bir atılım içerisinde değilse bile bu yatırımın ilerleyen zamanlarda bir gereklilik olacağı öngörüsünde bulunuyorsa böyle bir aksiyon alması, dönüşüme ayak uydurması gerekmektedir. Bireysel olarak ise, çalışılan şirket bir değişim içerisinde olup artık uluslararası piyasaya açılma ihtiyacı duyuyorsa, satış ve pazarlama ekibindeki bir kişinin yabancı dil gerekliliği dolayısıyla kendi yeterliliğini sorgulayıp, şirketteki geleceği için bu alanda bilgi ve becerisini artırmak zorundadır.

Firmalar/bireyler gerekliliklerini tespit edip yeterliliklerini tamamlamasıyla kalıcı olma yolunda büyük bir adım atmış olur. Fakat bir etmen vardır ki bu devreye girmediği sürece ilk iki adım kolay kolay gerçekleşmeyecektir; bu da farkındalıktır. Firmalar/çalışanlar gerekliliklerin ve yeterliliklerin farkında olmadığı sürece hiç bir zaman sektöründe veya pozisyonunda kalıcı olma adına başarılı olmayacaklardır. Öncelik, sektörün / çalışılan pozisyonun gerekliliklerinin farkına varmak olmalıdır. Sektörün gerekliliklerinin farkına varması o yönde bir geliştirme veya mevcutta yapmış olduğu bir şeyi bırakma aksiyonu almasına yardımcı olacaktır. Sony’nin bilgisayar üretimini Durdurup, klasik walkman üretmeye devam etmesi belki de sektörün gerekliliklerinin farkında olmamasına en güzel örneklerden biridir.

farkindalik

Bireyler açısından bakıldığında da, bireyin çalıştığı pozisyonun gerekliliğinin farkında olduktan sonra kendi yeterliliğinin farkına varıp kendi bilgi, ilgi ve becerisini geliştirmek zorundadırlar. Ulaşılabilir olma işinizin bir gerekliliğiyse ve siz ulaşılabilir olma konusunda çevrenizdekilere sıkıntı veriyorsanız, ve en önemlisi bunun farkında olmazsanız, her şeyin çok güzel gittiğini düşünüyorsanız sıkıntı yaşanması kaçınılmazdır.

Başarılı ve Kalıcı olmak için kendinizin, firmanızın gerek zafiyetlerini, gerek güçlü olduğu noktaları bilmek, bunları sektörün/ pozisyonun gereklilikleriyle harmanlayıp buna göre aksiyonlar almak dikkat edilmesi gereken ana etmenlerden biridir.

Gerekliliklerinizin ve yeteneklerinizin farkındalığıyla yaşayıp, doğru yönde aksiyonlar almanız dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.