MSSql Server – Agent XPs Disable Hatası

Bugün size Sql Server’da karşılaştığım bir hatanın çözümünden bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi Sql Server’da Instance bazında bir takım değişiklik yaptıktan sonra servisleri tekrar başlatmanız gerekebilir. Windows’un Services konsolundan Sql Server servisini tekrar başlattıktan sonra servis başarılı bir şekilde başlamış gibi gözükebilir fakat SQL Server Management Studio(SSMS) arayüzüne baktığınızda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi SQL Server Agent’ının yanında “Agent XPs disabled” şeklinde gözükebilir. SQL Server Agent’ın çalışmıyor oluşu bize ne gibi bir sıkıntı verir çektiğim sorgular geliyor derseniz; Sql Server Agent, tanımlamış olduğumuz jobların çalışmasını, hata loglarının tutulmasını vb. gibi periyodik olarak çalışan işlerimizin çalışmasını sağladığı için, bu servislerin durması bizim iş akışımızın içerisinde önemli bir yer kaplamaktadır. Bu yüzden Sql Server Agent’ının sürekli olarak çalışıyor olması gerekmektedir.

agent_down

Servisi tekrar restart etsenizde bu durumda bir değişiklik olmuyor ise ‘Agent XPs‘ e ait Advanced Configuration Option disable duruma gelmiştir ve bunun aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Agent XPs konfigurasyonun disable olması (değerinin 0 olması) SSMS’e ait Sql Server Agent’ınında durması anlamına gelmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi Services ayarlarından Sql Server servislerinin restart edilmesi çoğu zaman Agent XPs ayarlarını otomatik olarak enable etse de bazı durumlarda bu ayar disable şekilde kalabilir. Bu hatayı düzelmek için öncelikle Agent XPs ayarını 1 olarak set ettikten sonra RECONFIGURE yaparak bu ayarı etkin hale getirmemiz gerekir.

1. ADIM

Agent XPs ayarının değerini kontrol etmemiz gerekir. Kontrol için aşağıdaki script çalıştırılır.

EXEC SP_CONFIGURE 'Agent XPs'

sp_configure

2. ADIM

Yukarıdaki hata mesajı bize advance option’ın bu instance üzerinde aktif olmadığını ve ilk önce gelişmiş konfigurasyon ayalarının aktif edilmesini söylemektedir. Bunun için aşağıdaki gibi scripti çalıştırıyoruz.

EXEC sp_configure 'show advanced option',1
go
RECONFIGURE
go
EXEC sp_configure 'show advanced option'

option_enabledShow Advanced Option değerinin 1 olması artık gelişmiş ayarların gösterileceğini ve değerleri değiştirebileceğimiz anlamına gelmektedir.

3. ADIM

Şimdi ilk çalıştırdığımız scripti tekrar çalıştırıp ‘Agent XPs‘ değerimizin ne olduğuna bakıyoruz.

EXEC SP_CONFIGURE 'Agent XPs'

check_Agent_xps_value Resimde görüldüğü gibi Agent XPs değerimiz 0 gözüküyor. Şimdi bu değeri 1 olarak set edelim.

EXEC sp_configure 'Agent XPs', 1
go
RECONFIGURE
go

changed_agent_value
4. ADIM

Şimdi tekrar SQL Server Agent’ı restart edebiliriz. Bu ayarlardan sonra başarılı bir şekilde Agent’ımız sorunsuz şekilde başlayacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.